Muzejpedagoģiskās programmas un radošās darbnīcas

Diam quis enim lobortis scelerisque fermentum dui faucibus in ornare quam viverra.
Mauris commodo quis imperdiet massa tincidunt nunc pulvinar sapien.

Ogres Vēstures un mākslas muzejs piedāvā dažādas un aizraujošas brīvā laika pavadīšanas un izglītošanās iespējas dažādām mērķauditorijām - bērnudārzu audzēkņiem, skolēniem, ģimenēm ar bērniem, kā arī pieaugušo grupām. Šeit ir lieliska iespēja saistošā veidā uzzināt vairāk par Ogres un tās novada vēsturi, dažādās nodarbībās darboties radoši, veikt pētījumus, atklājumus un gūt fizisku un garīgu atslodzi no ikdienas steigas.

Nodarbības ir veids, kā rast dziļāku izpratni par izstādes vai ekspozīcijas tēmu, ar dažādu metožu palīdzību iedziļināties saturā, izpētīt priekšmetus, kā arī, darbojoties praktiski, atklāt ko jaunu. Muzejs piedāvā pastāvīgās nodarbības un radošās darbnīcas, kuras apmeklējamas visu gadu, kā arī sezonas un īslaicīgās muzejpedagoģiskās programmas, veidotas konkrētai izstādei.


🔷🔷

Nodarbības grupās 15–30 cilvēkiem.

Iepriekšēja pieteikšanās programmai ir obligāta!

Vairāk info:

T. 65022251 vai 65024345

e-pasts: ogresmuzejs@ogresnovads.lv

🔷🔷



MUZEJPEDAGOĢISKĀS PROGRAMMAS 



AKTUĀLĀ IZSTĀDE MUZEJĀ



                                                                                                                                                                       

                                                                            OGRES VĒSTURISKĀ ARHITEKTŪRA 


Kartona māju locīšanas darbnīca, Ogre - seno vasarnīcu pilsēta var piedāvāt aizraujošu un izglītojošu pieredzi, kas atbilst kultūras, un izglītības mērķiem, vienlaikus veicinot radošumu, sadarbību un ilgtspējīgu domāšanu. 


Mērķauditorija: 3-12 klase

Radošā darbnīca sniedz ieskatu muzeja ekspozīcijas sadaļā par pilsētas vasarnīcām, to arhitektūru, īpašajām iezīmēm un Ogres kā kūrortpilsētas nozīmi pirsmkara Latvijā. Ogres ēkas saistītas ar ievērojamiem Latvijas arhitektiem – jūgendstila meistaru Konstantīnsu Pēkšēnu, spilgto funkcionālisma pārstāvi Teodoru Hermanovski, daudzu Ogres vasarnīcu autoru Vladimiru Šervinski. Esiet gatavi izdzīvot aizraujošu un radošu pieredzi, piedaloties kartona māju izgatavošanas  darbnīcā Ogres vēsturiskā arhitektūra! Šī darbnīca ļaus jums iepazīties ar kartona māju locīšanas mākslu, Ogres seno arhitektūru,  kurā jūs varēsiet izpaust savu radošo un izglītojošu pieredzi, kas piemērota gan bērniem, gan pieaugušajiem.

Programma pieejama visu gadu
Darbnīcas ilgums: 1,5h.
Maksa par nodarbību: 3,0 EUR/pers






                                                       AKMENS AMULETS - IELIEC KABATĀ SAVU DOMU AKMENI


Mērķauditorija: jebkura vecuma interesenti (pirmsskolas klašu skolēni pieaugušā pavadībā)

Mūsu darbnīca aicina jūs piedalīties aizraujošā un radošā pasākumā - apgleznotu akmeņu darbnīcā, kurā jūs varēsiet izpaust savu māksliniecisko talantu un radīt savu unikālo domu akmeni!

Kas ir domu akmens? Tas ir īpašs akmens, uz kura ir uzgleznota īpaša doma, vēlēšanās, motivācijas vai citāda iedvesmojošs raksts, kas satur vēsti. Šis akmens būs jūsu personīgais amulets un atgādinās jums par svarīgām domām un mērķiem, kad to nesīsiet kabatā vai glabāsiet savā mājā.

     Mūsu darbnīcā jūs saņemsiet:

  • Visu nepieciešamo mākslas materiālu un instrumentus, lai radītu savu akmeni.
  • Padomu par gleznošanas tehnikām un dizaina izvēli.
  • Patīkamu un atvērtu atmosfēru, kurā jūs varēsiet izpaust savu radošumu un dalīties idejās ar citiem dalībniekiem.

Lai piedalītos, jums nav nepieciešama iepriekšēja mākslas pieredze - visi ir laipni aicināti, neatkarīgi no jūsu mākslinieciskajām prasmēm vai talanta līmeņa.

Gaidām jūs mūsu darbnīcā, kur kopā radīsim skaistus un iedvesmojošus domu akmeņus!

Programma pieejama visu gadu

Darbnīcas ilgums 1,5h.

Maksa par nodarbību: 3,0 EUR/pers



                                                                                   IEPAZĪSTI MUZEJA PASAULI



Mērķauditorija:  bērni un skolēni no 5-10  gadiem 

Nodarbības apraksts: Šī muzejpedagoģiskā nodarbība ir domāta  bērniem un skolēniem no 5 līdz 10 gadiem. Šajā nodarbībā notiks pirmā iepazīšanās ar muzeju un muzeja darbības virzieniem.

Dalībnieki būs aicināti izpētīt muzeja kolekcijas, lai saprastu to daudzveidību un nozīmi mūsu sabiedrībā. Nodarbības noslēgumā dalībniekiem ir iespēja piedalīties radošajā darbnīcā.  Bērni un skolēni ir aicināti izpausties radoši, izmantojot muzeja kolekcijas kā iedvesmu, radot savus mākslas darbus. Zīmējot vai aplicējot, radīt savu sapņu muzeju.

Šī muzejpedagoģiskā nodarbība ir lieliska iespēja iegūt priekšstatu par muzeja darbību un nozīmi, padziļināt savu izpratni par Ogres novada vēsturi un kultūras mantojumu, piedaloties aizraujošā  ekskursijā!

Programma pieejama visu gadu

Darbnīcas ilgums: 1,5h.

Maksa par nodarbību: 1,50 EUR/pers



                                                                                       

                                                                                       POGU MANDALAS


Mērķauditorija: 3-12.klase

Darbnīcā iepazīsim pogu vēsturi, pogu dažādību un pielietojumu.

Pogu mandalu darbnīca ir aizraujošs un radošs pasākums, kurā dalībnieki var izmantot dažādas krāsainas pogas, lai veidotu skaistus un sarežģītus mandalu dizainus, izmantojot stingru pamatu un līmi. Šāda veida pasākumi var būt lielisks veids, kā izpaust radošumu, relaksēties un pavadīt laiku kopā ar draugiem vai ģimeni.

Nodarbības ieguvums - pogu vēsture, to pielietojums un nozīme. Ekspozīcijas pogu apskate.

Pogu mandalu līmēšana  var būt radošs izpausmes veids, kurā var izpaust savu iekšējo pasaules redzējumu, izmantojot ģeometriskas formas, krāsas un rakstus. Relaksējoša aktivitāte, kas līdzīga meditācijai. Koncentrēšanās uz sarežģītiem rakstiem un to krāsošana var palīdzēt nomierināt prātu un mazināt stresu.

Programma pieejama visu gadu

Darbnīcas ilgums: 1,5 h.

Maksa par nodarbību: 5,0 EUR/pers



                                                                                            PIETURA  O G R E 


Mērķauditorija: 5.–9. klase  

Muzeja pastāvīgajā ekspozīcijā vizuāli spilgti un, izmantojot arī digitālo tehnoloģiju sniegtās iespējas – projekcijas, skaņu dušas, interaktīvu karti, video un audio materiālus, stāstīts par Ogres pilsētu daudzu gadsimtu laikā.

Muzejpedagoga pavadībā skolēni ekspozīcijā iepazīstas ar savas pilsētas vēsturi – uzzina stāstus par pirmajiem tās iemītniekiem Ķentes pilskalnā.

Interaktīvā karte ar diodēm ļauj labāk izprast Ogres agrāko teritoriālo iedalījumu. Skaņu dušas ar zobenu šķindoņu vai šajamieroču zalvēm ieved viduslaiku vai 1.Pasaules kara noskaņā. 

Nodarbības laikā skolēni iepazīstas ar stāstiem par slavenā Ogres gaisa un peldu kūrorta atpūtniekiem, kā arī ievērojamā padomju laiku uzņēmuma Ogres trikotāžas kombināta veiksmēm un neveiksmēm.

Pēc sarunas ar muzejpedagogu skolēni darbojas komandās, apskatot, pētot un izzinot muzeja vēsturiskos eksponātus, atrodot to iederību attiecīgajā vēstures laikaposmā ekspozīcijā. Darbošanās ietver arī radošo darba lapu modelēšanu, kas aizraus ikvienu.

Nodarbības ieguvums: dalībnieki iegūst zināšanas par Ogres vēsturi, nostiprina prasmi strādāt komandā, respektējot un uzklausot citu viedokli; kolektīva saliedēšanas veicināšana. Nodarbības beigās tiek apkopoti rezultāti un uzvarētāji saņem balvas – muzeja suvenīrus.

Programma pieejama visu mācību gadu.

Maksa par nodarbību: 1,5 EUR/pers.




                                                                DZELZCEĻŠ OGRĒ. ESI DROŠS PIE DZELZCEĻA! 


Mērķauditorija: vispārizglītojošo skolu audzēkņi

Šodien tik skaistā pilsēta Ogre savulaik kā iecienīta kūrorta un atpūtnieku vieta varēja izveidoties un attīstīties, pateicoties ne tikai kalnainajai, mežiem un upēm bagātajai videi, bet arī ļoti veiksmīgajam apstāklim, ka 1861. gadā tika atklāta Latvijā pirmā iekšzemes dzelzceļa līnija Rīga–Dinaburga (tagad Daugavpils) un pie tās stacija OGER (tagad Ogre).

Mūsdienās Ogres pilsētas teritorijā ir trīs dzelzceļa pieturas – Ogre, Jaunogre un Pārogre. Dzelzceļa sliedes mēdz šķērsot ne tikai speciāli tam paredzētās un iekārtotās vietās, tāpēc visiem, jo īpaši bērniem ir jāapzinās, ka dzelzceļa tuvums ir ne tikai liela pievienotā vērtība infrastruktūrā, bet katram pašam jābūt atbildīgam par savu drošību.

Nodarbības ievadā ieskats ekspozīcijas sadaļā par dzelzceļu, tā nozīmi Ogres pilsētā, kur ik dienu kursē daudz vilcienu.

Programma veidota sadarbībā ar Valsts akciju sabiedrību “Latvijas dzelzceļš”.

Nodarbības ieguvums – dalībnieki uzzina ne tikai stāstus par Ogres staciju vēsturi, bet arī kam pievērst uzmanību un kā pareizi uzvesties uz pārejām, pārbrauktuvēm un sliežu tuvumā.

Programma pieejama visu mācību gadu.     

Nodarbība bez maksas              


                                                                                                 

                                                                                       BANKA UN NAUDA 


Mērķauditorija: jebkura vecuma interesenti

Katrs Ogres pilsētas vēsturiskā centra gājēju ielas nams un pagalms, kā arī katra ieliņa glabā savu stāstu.

Ēkā, kur atrodas Ogres Vēstures un mākslas muzejs, reiz strādājuši grāmatveži, ekonomisti un baņķieri, skaitot naudu, slēdzot finanšu darījumu līgumus un klaudzinot lielās seifa durvis. Te agrāk valdījusi lietišķa atmosfēra. Kādreiz celta kā banka, ēka nu savu auru mainījusi pilnībā, taču vēsturiskais stāsts palicis.

Par senajiem laikiem stāstīts ekspozīcijā “No bankas līdz muzejam”, un, izstaigājot muzeja izstāžu zāli, var mēģināt atvērt vecās seifa durvis.

Muzejpedagoģiskās nodarbības laikā dalībnieki iepazīstas ar maksāšanas līdzekļu daudzveidību dažādos vēstures laikaposmos, pēta Latvijā lietotās sendienu monētas, banknotes un naudaszīmes.

Dalībniekiem, ievērojot pasaulē pieņemtos naudas izgatavošanas pamatprincipus, iespēja veidot katram savu banknoti (tās dizainu, krāsu, aizsardzību u.c.) un dot tai nosaukumu.

Nodarbības ieguvums: iepazīšanās atraktīvā un iteraktīvā veidā ar Latvijas un citu valstu naudu. Iespēja strādāt radoši, balstoties uz nodarbības laikā iegūtajām zināšanām.

Programma pieejama visu gadu.

Maksa par nodarbību: 1,5 EUR/pers.


                                                                                 VASKA SVEČU GATAVOŠANA 



Mērķauditorija:  visi interesenti               

Šī muzejpedagoģiskā nodarbība ir domāta  skolēniem un pieaugušajiem. Vaska sveču izgatavošana  ir tradicionāla prasme, kas varētu būt mums arī kā kultūras mantojums.Šajā nodarbībā notiks pieredzes gūšana senajā sveču izgatavošanas amatu prasmē, ieskats vaska iegūšanas un izmantošanas vēsturē. Uzzinās par dzīvojamo telpu apgaismošanas paņēmieniem līdz laikam, kad sāka izmantot sveces. Skolēni uzzinās par senlatviešu svinamajām dienām, sveču liešanas paņēmieniem, kā arī paši varēs izliet vaska sveces. Nodarbību papildinās senlatviešu ticējumi Pieredzes gūšana senajā amatniecības nozarē

Nodarbības laikā katrs dalībnieks sev izgatavo vaska sveci.

Programma pieejama visu gadu

Darbnīcas ilgums 1 h.

Maksa par nodarbību: 3,00 EUR/pers







                                                                                REIZ CĪŅĀS PAR LATVIJU 


Mērķauditorija: 5.–12. klase                                      

Laikaposms pēc Pirmā pasaules kara daudzviet pasaulē bija satraukumu un lielu pārmaiņu laiks. 1918. gadā tika nodibināta arī Latvija.

Nodarbības dalībnieki, izmantojot muzeja krājuma eksponātus, uzzina par Latvijas dibināšanas notikumiem, kā arī par tiem drosmīgajiem dalībniekiem, kuri gāja kara laukā un cīnījās par savu dzimteni. Ogres novadnieki – četri brāļi Blaui – par varonību kaujās tika apbalvoti ar mūsu valsts augstāko militāro apbalvojumu – Lāčplēša Kara ordeni. Šis ir unikāls gadījums visas Latvijas vēstures kontekstā.

Skolēni atbilstoši vecumposmam tiek iepazīstināti ar Lāčplēša Kara ordeni, tā dizainu, detaļu nozīmi. Būs apskatāms ogrēnieša Lāčplēša Kara ordeņa kavaliera Jāņa Sniedzes diploma oriģināls, kā arī citi ar brīvības cīņām saistīti priekšmeti.

Nodarbības ieguvums:  izpratne un zināšanas par mūsu valstij vēsturiski nozīmīgiem notikumiem un cilvēkiem, bez kuru drošsirdības Latvijas valsts nebūtu tāda, kāda tā ir šodien.

Programma pieejama visu gadu.

Maksa par nodarbību: 1,5 EUR/pers.